Participiul si gerunziul in limba franceza

Participe passé Exemplu: forma verbului -corrigé este participiu trecut (participce passé) al verbului -corriger. Nota: Participiu trecut ale verbelor din  grupa I se termina cu -é, partipe passé al verbelor de grupa a 2-a se termina in -i: parler – parlé, choisir – choisi Les règles étudiées pas les élèves este tradus in functie de context: regulile ce se studiaza sau studiate deja de elevi. In propozitie, participipe passé este folosit cel mai des ca o definitie, este intotdeauna plasat dupa substantivul care urmeaza sa fie definit si este consecvent cu acesta in functie de gen si numar: Le professeur rend aux étudiants les devoirs corrigés. Ce sont des livres… Read More

Continue Reading

10 sfaturi pentru a studierea limbii franceze

Incepand sa studiezi o limba straina (une langue étrangère), incepatorii adesea nu stiu de unde sa inceapa, ce metoda sa prefere, etc. Drumul spre succes al fiecaruia este diferit si recomandarile de mai jos cu siguranta va vor ajuta. De unde sa incepeti studierea limbii franceze? Sarcina primei etape de studiere a limbii franceze este familiarizarea cu limba straina si pronuntarea in acea limba. In aceasta privinta: * Inscrieti-va la cursuri. Acesta este cel mai simplu si in același timp cel mai eficient sfat pentru incepatori. La prima etapa a invatarii unei limbi necunoscute, veti avea nevoie de cineva care sa va corecteze greselile, deoarece un incepator nu se poate… Read More

Continue Reading

Adverbele (Les adverbes) (III)

Urmeaza studierea adverbelor si utilizarea lor in limba franceza. Articolele precedente le gasiti aici si aici! Adverbele cu -ment In limba franceza, printre adverbele cu mod de actiune, exista derivate de adverbe, care sunt formate din adjective cu sufixul – ment. Ca regula, sufixul se alatura adjectivului sub forma de genul feminin: sérieux — sérieuse — sérieusement heureux — heureuse — heureusement Daca un adjectiv se termina la genul masculin cu o vocala (care se pronunta sau nu), sufixul -ment este atasat la adjectiv la forma de genul masculin: poli — poliment; facile — facilement In adverbil -gaiement, sufixul -ment se alatura sub forma de gen feminin: gai — gaie… Read More

Continue Reading